Полезни съвети
Ако ще тръгвате на път, можете да хвърлите по едно око и да намерите малко полезна информация за планирането и осъществяването на пътуването.
Моите правила, като тръгна на път:
- Предварителен чек-ин и организация на билетите и разпечатването им. Напоследък, за да пестя харти, ползвам аповете на авиокомпаниите, но така сте зависими от телефона си.
- Скрийншот на валутния курс в дадената страна, за да не се чудите после изгодно ли е дадено обменно бюро.
- Проверка на прогнозата за времето – особено в Западна Европа е много възможно да ви вали дъжд, така че бъдете подготвени.
- Всякаква важна информация и на листче – нека важната информация я има в телефона, но не само, телефоните изчезват или батериите падат понякога.
- Носете си винаги пари и международен паспорт извън портмонето, никога не се знае какво може да се случи.
- Отбелязване на Google maps със звездичка най-важните места – мястото, където ще се отсяда и основните забележителности, които ще се посещават. (отваряте на телефона Google Maps, пишете името на града и адреса, цъкате върху червеното пойнтерче и давате Save).
- За щастие вече в много държави имаме безплатен роуминг, което значително ни улеснява, но не навсякъде. За всеки случай препоръчвам сваляне на офлайн карта на града (отваряте на телефона Google Maps, пишете името на града, цъкате върху червеното пойнтерче и давате Download). Дори да нямате интернет, GPS-a работи и ще може по офлайн картата да се навигирате спокойно.
- Първа спирка – в туристическият офис и вземане на безплатна карта на града. Най-обичам да се разхождам с карта, пазя си картите от всички градове, които съм посетила, вече е кашонче.
- Free Walking Tour – Невероятно изживяване! Безплатно, интересно, полезно, препоръчвам задължително!! Представлява 2-3 часа разходка с екскурзовод, ще ви запознаят с най-интересните места и атмосферата на града, ако желаете, оставяте накрая бакшиш. Търси се много лесно – в гугъл пишете името на града и Free Walking Tour. Ако ви излезе един или няколко тура, избирате си един, зареждате се с положително настроение, отивате в посоченото място и време .. и после ми благодарите. За мен си остава по-добро изживяване от всякаква самоподготовка и платени турове и междувременно срещаш много интересни хора. Била съм на такива турове в десетина-петнайсет европейски столици и определено си заслужават!
- Градски транспорт – ако ще го ползвате, което е нормално в по-големите градове, е добре да се проучи предварително как е организиран транспортът, какви видове билетчета има и колко струват. В големите градове услугата си е скъпа и е доста полезно предварителното проучване, понякога изникват много добри и евтини варианти – например OISTER картите в Лондон или билетчета за Short Trip за по 3 спирки в Берлин. Обърнете внимание, че на повечето места билетите са за време и няма значение транспортът, малко са като в София – рейсче, билетче. В повечето градове има и нещо безценно като улеснение – Google maps може да ти даде информация, след като му въведеш две точки, да ти покаже какви са ти вариантите за градски транспорт със разписанията (отваряте на телефона Google Maps, пишете адреса, цъкате върху червеното пойнтерче, излиза ви прозорец и в синьото поле има кръгче с картинка на избрания вид транспорт, натискате там, после избирате градски и пишете на празното поле до къде искате да стигнете .. и си улеснявате живота многократно).
- Изкарайте си Европейска Здравно-Осигурителна Карта – ЕЗОК – безплатна е и ви върши работа в целия Европейски съюз. Дава ви право на безплатна първа помощ при нужда. Чукнете в гугъл за повече информация и имайте предвид, че става готова за около месец. Подава се декларация в Банка на ДСК.
- Couchsurfing Meeting – Ако много го закъсате на дадено място и нямате планове за вечерта, не е лошо да потърсите в Каучсърфинг дали няма някакве седмична среща в някое заведение. Там ще можете да се запознаете с интересни пътешественици от цял свят.
- Хостелите – ако ще бууквате хостел в по-туристически градове, например Амстердам, направете го отрано – понякога наистина няма места.